Avatud Majad 51
Tallinna kesklinna hariduskvartal
11. jaanuaril 2020 kell 12, kohtumispaik Tallinna Reaalkool
Ringkäiku juhib muinsuskaitsja Oliver Orro
Tallinna kesklinnas moodustavad kolm koolimaja koos staadioni ja ujulaga ja raamatukogu ning ka kohtumaja väga tiheda ja kompaktse kvartali. Estonia puiestee, Georg Otsa tänava ja Pärnu maantee vahel on naabriteks Tallinna Reaalkool, Tallinna Inglise Kolledž ja Tallinna Kesklinna Põhikool ning Tallinna Keskraamatukogu. Tasub tuttavaks saada hoonetega, mis on rahvusvaheliste arhitektuurikonkursside võidutööd ja moodsad õppimise keskkonnad ka tänapäeval.
Kõige värskem kool tegutseb 1883. aastal valminud Pärnu mnt 11 hoones, Tallinna Kesklinna Põhikool, aastast 2013. Enne koolimajaks saamist on seal asunud nii passilaud, miilitsa ja ka politsei tööruumid.
1884. aastal valmis Estonia pst 6 Tallinna Reaalkooli maja. See on Tallinna vanim koolimajaks ehitatud ja koolina kasutatav hoone. Aastail 1881- 83 toimunud rahvusvahelisel arhitektuurikonkursil valiti välja Moskva arhitekti Max Hoeppeneri projekt, teda abistas insener Carl Gustav Jacoby.
1916 Estonia pst 10 valminud Tallinna Tütarlaste Kommertsgümnaasiumi hoones tegutseb täna Tallinna Inglise Kolledž. Läbi aegade eri õppeasutuste koduks olnud koolimaja on Tallinna uhkeim juugendklassitsismi näide. 1912. aastal toimus arhitektuuri konkurss, esimest preemiat ei antud, teise preemia sai insener Aleksander Rosenbergi projekt. Lõpliku projekti tegi selle järgi arhitekt Erich Jacoby.
Estonia pst 8 asuv praegune Tallinna Keskraamatukogu ehitati aastail 1894-95 Tallinna vene seltskondliku kogu jaoks, eskiisi autor on akadeemik Mihhail Preobraženski, lõpliku projekti arhitekt Rudolf Otto v Knüpffer. Võime vaid aimata algseid banketisaali, söögisaali, puhvetit, kaardimängutube, samuti keldris olnud keeglirada, ümberehitused on olnud põhjalikud. Raamatukogu tegutseb majas aastast 1920.
Hariduskvartali sisse jäävad veel Herbert Johansoni projekteeritud Reaalkooli algklasside maja ning KOKO arhitektide looming Tallinna Inglise Kolledži spordihoone (2007) . Kohtumaja Pärnu mnt 7 ehitati aastatel 1894-95 arhitekt Erwin Bernhardi projekti järgi.
Reaalkooli juures paiknevad Vabadussõjas langenud Tallinna õpetajate ja õpilaste mälestussammas, maadleja Georg Lurichi bareljeef ja teisel pool Estonia puiesteed kooli staažikaima inspektori Ernst Petersoni (Särgava) mälestussammas.
Keskraamatukogu ja Reaalkooli vahelisel haljasalal asuvad aastast 1897 ankur ja suurtükk, mis on pärit 1790. aastal Aegna saare lähedal Vene-Rootsi sõja ajal uppunud Rootsi laevalt „Riksens Ständer“.