"Memm" on intervjuude põhjal valminud lavastus lastelaste ja vanavanemate suhtest.
Helistan enne külla minemist ette. Ütlen, et hüppan korraks läbi. „Hüppan läbi“ on just see väljend, mida ma kasutan. Üritan märku anda, et täna ma väga kauaks ei saa jääda. Mulle meeldib memme külastada, aga viimasel ajal teen seda paljuski ka kohusetundest, see nõuab teatud pingutust, eneseületust. Vahel olen isegi luisanud, et mul on kuhugi kiire, et pean tunni aja pärast juba teises kohas olema. Ulatan memmele kimbu lilli. Mööda Kalevi tänavat tulles hakkasin tundma mingit imelikku lõhna, magusat õielõhna. Mõtlesin, et imelik küll, kas sügisel tõesti õitseb midagi niiviisi. Siis tuli üks tüdruk meie koolist ja ma küsisin, mis lõhn see võiks olla. Ta ütles, et see on ju laibalõhn. Mina õppisin siis veel Lina tänava koolis, seal kus praegu asub Karlova gümnaasium. Me jõudsime Pargi ja Kalevi tänava nurga peale ja see lõhn muutus nii tugevaks, et pani iiveldama. Sillutis oli üles võetud ja kõnnitee peal lebasid surnukehad. Memm paneb lilled vaasi: „Sul on kindlasti kõht tühi, viskan midagi pannile!“ Kunagi oli meil hoopis puuküttega pliit ja korteri peale olid puukuurid. Ja meie, kangemad meist, kauplesime välja ühe kuuri, kuhu tegime oma punanurga. Panime Lenini, või ikka Stalini portree ka üles. Ja talvel ronisime sellesamuse kuuri katusele ja lasime liugu, otse lumehange. „Räägi, kuidas sul siis läinud on!“ Ma viskan muna pannile. Kui ma veel väike olin, kinkis vanaema mulle sünnipäevaks muna. Andis ühe keedumuna ja ütles, et see on sulle. Ja mina olin nii õnnelik. Panin muna põlletaskusse ja jooksin õue. Ja lihtsalt jooksin ja jooksin ja jooksin. Ma ei julgenud muna süüagi. Oli sõja aeg ja mina olin muidugi veel väike. „Kas sul kodus sooja ikka on?“. Me istume lauda.
NB! Memmele külla tulles peab välisjalanõud ukse taha jätma! Võta kaasa sussid või pane jalga sokid, millega end mugavalt tunned. Etenduse kestel suitsetatakse ja tekitatakse ka teisi lõhnu.
TEGIJAD:
Etendajad ja kaasloojad: Kaija M Kalvet (Must Kast), Laura Kalle (Ugala teater), Karl Edgar Tammi, Kristo Kruusman
Dramaturg: Joosep Susi
Lavastaja: Maret Tamme
Lava- ja kostüümikunstnik: Keili Retter
Valguskunstik: Karl Marken (Tartu Uus Teater)
Helikunstnik: Juhan Vihterpal
Produtsent: Agnes Neier
Turundaja: Anni Parksepp
Etendus on ilma vaheajata ning kestab 1 tund ja 30 minutit.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Tartu linn
Aitäh, Genialistide Klubi, Jaan Kroon, Vaibaparadiis, Epp Peedumäe, Tartu Uus Teater, Henry Griin ning kõik intervjueeritud vanavanemad ja lapselapsed!
NB! Kuidas käituda Mustas Kastis 2021. aasta kevadel?
1. Kui tunned ennast haigena, jää koju! Samuti palume mitte tulla etendusele pärast hiljutist kokkupuutumist haigustunnustega või äsja välismaalt saabunud isikuga. Mustal Kastil on ministeeriumi juhendi järgi kohustus mitte lubada saali nakkushaiguse sümptomitega inimesi.
2. Haigestumise korral saab enda pileti tagasi müüa või ümber vahetada hiljemalt 3 tundi enne etenduse algust. Kui oled pileti soetanud Piletilevist, saab seda teha nende kodulehe kaudu. Kui soovid tagastada meilt ostetud pileti või olemasoleva Piletilevi piletiga pääseda hilisemale etendusele, kirjuta meile: info@teatermustkast.ee
3. Etenduspaigas desinfitseeri oma käed ja hoia saalipääsemist oodates pikivahet. Saali pääseb umbes 10 minutit enne etendust: väldi nii pikka ooteaega koridoris kui viimase minuti tunglemist!
4. Must Kast jagab soovijatele ühekordseid maske ja soovitab nutitelefonide kasutajatel laadida alla ning kasutada aktiivselt HOIA rakendust
5. Must Kast tähistab külastajate istekohad numbriga, mille saab teada saali sisenedes. Samuti ootab toolidel võimalus jätta meile oma andmed, et need võimaliku nakkuskolde korral Terviseametile edastada. Kui kõik on hästi, hävitame kogutu kaks nädalat hiljem.